Lokakuussa 2025 ensirekisteröitiin 6 219 uutta henkilöautoa
Tilastokeskuksen mukaan lokakuussa 2025 rekisteröitiin uusia henkilöautoja 6 219, mikä oli 5 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Kaiken kaikkiaan lokakuussa rekisteröitiin 10 562 uutta ajoneuvoa. Ensirekisteröinnit kasvoivat 3 % edellisvuoden vastaavaan kuukauteen verrattuna.
Keskeisiä poimintoja
- Tammi-lokakuussa 2025 ensirekisteröitiin 60 167 uutta henkilöautoa, mikä oli 2 % vähemmän kuin vuotta aiemmin.
- Lokakuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 36 % oli täyssähköautoja, joita rekisteröitiin 2 225 eli 17 % enemmän kuin vuotta aiemmin.
- Uusia bensiinikäyttöisiä henkilöautoja rekisteröitiin lokakuussa yhteensä 2 492, mikä oli 3 % enemmän kuin vuotta aiemmin.
Uusista henkilöautoista yli puolet ladattavia
Lokakuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautoista 36 % oli täyssähköautoja ja 20 % ladattavia hybridejä. Niitä rekisteröitiin yhteensä 3 445, eli 6 % enemmän edellisvuoteen verrattuna. Täyssähköautoista 56 % rekisteröitiin Uudenmaan maakuntaan.
Bensiinikäyttöisten henkilöautojen ensirekisteröinnit kasvoivat lokakuussa 3 % edellisvuodesta ja dieselkäyttöisten rekisteröinnit kasvoivat 4 %. Henkilöautoista 2 798 rekisteröitiin yritysten ja yhteisöjen käyttöön, mikä oli 45 % kaikista henkilöautojen ensirekisteröinneistä lokakuussa.
Ensirekisteröinnit matalalla tasolla
Tammi-lokakuussa 2025 rekisteröitiin 105 368 uutta ajoneuvoa. Laskua edellisvuoteen oli 3 %. Ajoneuvojen ensirekisteröinnit ovat matalalla tasolla lähes jokaisessa ajoneuvoluokassa.
Taulukot
Henkilöautojen ensirekisteröinnit käyttövoimittain ja maakunnittain
Tietokantataulukot
Poimi tarvitsemiasi tietoja taulukoiksi, tarkastele tietoja kuvioina tai lataa dataa käyttöösi.
- Ajoneuvoluokka
- Käyttövoima
- Käyttötarkoitus
- haltija
- Maakunta
- Ajoneuvoluokka
- Maakunta
- Ajoneuvoluokka
- Maakunta
Tulevat julkaisut
Dokumentaatio
Kuvaus tilaston tuottamisesta, käytetyistä menetelmistä ja laadusta.
Siirry tilaston dokumentaatioon