Syyskuussa 2025 pantiin vireille 289 konkurssia
Tilastokeskuksen mukaan syyskuussa 2025 pantiin vireille 289 konkurssia, mikä on 15 konkurssia enemmän kuin vastaavana ajankohtana vuotta aiemmin. Henkilötyövuosien määrä konkurssiin haetuissa yrityksissä oli kaikkiaan 1 074, mikä on 144 henkilötyövuotta vähemmän kuin vuoden 2024 syyskuussa.
Keskeisiä poimintoja
- Vireille pantujen konkurssien 12 kuukauden liukuva vuosimuutos oli 9 % syyskuussa 2025.
- Konkurssiin haettiin 21 yritystä teollisuudesta, 47 kaupan alalta ja 57 rakennustoiminnasta.
Konkurssihakemusten määrä on kasvanut erityisesti maa-, metsä ja kalatalouden toimialalla
Maa-, metsä ja kalatalous -toimialalla tehtiin 14 konkurssihakemusta vuoden 2025 syyskuussa. Ainoastaan saman vuoden tammikuussa alalta haettiin enemmän konkurssiin yrityksiä kuin nyt. Määrä on ollut myös pidemmällä aikavälillä kasvussa. COVID-19 pandemian alun jälkeen maa-, metsä ja kalatalouden yrityksiä on haettu konkurssiin yli kaksinkertaisesti verrattuna 2000-luvun alkuun, mikä on suurin kasvu kaikista toimialoista.
Samaan aikaan esimerkiksi rakennustoiminnan yritysten konkurssit ovat kasvaneet kolmanneksen, ja teollisuudessa hakemusten määrä on laskenut. Finanssi- ja eurokriisiin verrattuna konkurssien määrä on ollut suurempi maa-, metsä ja kalataloudessa sekä joillain palvelualoilla. Vastaavasti konkurssien määrä on pienempi kaupan alalla, rakennustoiminnassa ja teollisuudessa.
Tietokantataulukot
Poimi tarvitsemiasi tietoja taulukoiksi, tarkastele tietoja kuvioina tai lataa dataa käyttöösi.
- Toimiala
- Oikeudellinen muoto
- Toimiala_luok
- Kunta
Tulevat julkaisut
Dokumentaatio
Kuvaus tilaston tuottamisesta, käytetyistä menetelmistä ja laadusta.
Siirry tilaston dokumentaatioon