Migrationsverkets data görs tillgängliga i Statistikcentralens forskartjänster
NyhetUnder sommaren kommer Migrationsverkets data om uppehållstillstånd att göras tillgängliga för forskare i Statistikcentralens forskartjänster. Datamaterialet innehåller uppgifter om bland annat behandlingsgrunder och medborgarskap. Migrationsverkets överdirektör och Statistikcentralens generaldirektör har i dag diskuterat samarbetet mellan verken.
Färdigt datamaterial om uppehållstillstånd har planerats för forskningsändamål med stöd av Statistikcentralens datarumsfunktion. Materialet har under våren varit tillgängligt för forskarna i VATT Datarum, och under sommaren blir det tillgängligt för alla forskare i Statistikcentralens Fiona-system. I Fiona-systemet kan man kombinera material med annat material i forskartjänsten.
Forskare kan söka datamaterial via Statistikcentralens elektroniska tillståndstjänst, och materialet prissätts på ett motsvarande sätt som annat material. En variabelbeskrivning för det första färdiga datamaterialet finns i Taika-katalogen. Materialet innehåller uppgifter som ansökningar om uppehållstillstånd från och med år 2011.
Kontaktuppgifter
Aino Melakari
Servicechef
Statistikcentralen
029 551 3277
fornamn.efternamn@stat.fi