uutinen

Teollisuuden tilauksissa iso harppaus heinäkuussa

Uutinen

Teollisuuden uusien tilausten arvo oli heinäkuussa peräti 67,9 % suurempi kuin vuotta aiemmin. Kasvua vauhditti metalliteollisuuden tilausten jyrkkä nousu.

Metalliteollisuuden tilausten arvo oli heinäkuussa 93,8 % vuodentakaista suurempi. Tilausten voimakkaan kasvun taustalla olivat telakkateollisuuden saamat isot tilaukset.

"Teollisuuden uusien tilausten kasvu on jatkunut jo viisi kuukautta peräkkäin. Tammi-heinäkuussa uusia tilauksia on kertynyt 15,8 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin. Kehitystä selittää ennen kaikkea metalliteollisuus, jossa uudet tilaukset kasvoivat alkuvuonna 23,1 prosenttia", Tilastokeskuksen yliaktuaari Jussi Haavisto sanoo.

Haaviston mukaan tilastoa tulkittaessa on kuitenkin muistettava, että suuriakaan tilauksia ei jaeta pidemmälle ajanjaksolle, vaan ne kohdistetaan tilastoitavalle kuukaudelle sellaisenaan.

Myös muilla päätoimialoilla uusien tilausten arvo kasvoi viime vuoden heinäkuusta. Kemianteollisuudessa tilausten arvo oli 5,7 % vuodentakaista suurempi. Paperin sekä paperi- ja kartonkituotteiden alalla kasvu oli 2,2 %.

Teollisuuden liikevaihto ja tuotanto kasvoivat vuodentakaisesta, kesäkuusta laskua

Teollisuuden työpäiväkorjattu liikevaihto kasvoi myös heinäkuussa edelleen vahvasti vuotta aiempaan verrattuna. Kasvua oli nyt 14,6 %. Voimakkainta kasvu oli kemianteollisuudessa ja sähkö- ja elektroniikkateollisuudessa. Molempien toimialojen liikevaihto kasvoi 31,9 % vuodentakaisesta.

Kesäkuuhun verrattuna teollisuuden kausitasoitettu liikevaihto väheni kuitenkin heinäkuussa 0,8 %. Vielä kesäkuussa ja toukokuussa liikevaihto kasvoi edellisestä kuukaudesta.

Myös teollisuuden kausitasoitetussa tuotannossa nähtiin heinäkuussa 1,0 %:n pudotus. Työpäiväkorjattu tuotanto kuitenkin kasvoi 4,5 % viime vuoden heinäkuuhun verrattuna.

”Teollisuustuotanto ja liikevaihto vähenivät heinäkuussa hieman edelliseen kuukauteen verrattuna. Molemmat ovat kuitenkin kasvaneet vuodentakaiseen verrattuna jo useamman kuukauden ajan”, sanoo yliaktuaari Maarit Mäkelä.

Tilastoja tulkittaessa on huomioitava, että teollisuuden volyymi-indeksin ja liikevaihdon toimialakattavuus on laajempi kuin teollisuuden uusien tilausten. Tilastot eivät ole sen vuoksi keskenään suoraan verrannollisia.

Yhteystiedot

Jussi Haavisto
⁠⁠yliaktuaari
⁠029 551 3341

Maarit Mäkelä
⁠⁠yliaktuaari
⁠⁠029 551 3324

Teollisuuden uudet tilaukset -tilaston sivu
Teollisuuden uudet tilaukset -tilaston yksityiskohtaiset tietokantataulukot

Teollisuuden liikevaihtokuvaaja -tilaston sivu
Teollisuuden liikevaihtokuvaaja -tilaston yksityiskohtaiset tietokantataulukot

Teollisuustuotannon volyymi-indeksi -tilaston sivu
Teollisuustuotannon volyymi-indeksi -tilaston yksityiskohtaiset tietokantataulukot

Tilaa uutiskirjeitä julkistuksistamme ja uutisistamme

Lisätietoa

  • Teollisuuden uudet tilaukset, 2026, heinäkuu | Tiedote
  • Teollisuuden liikevaihtokuvaaja, 2026, heinäkuu | Tiedote
  • Teollisuustuotannon volyymi-indeksi, 2026, heinäkuu | Tiedote
  • Miksi tätä sisältöä ei näytetä?

    Tämä sisältö ei näy, jos olet estänyt evästeiden käytön. Jos haluat nähdä sisällön, tarkista evästeasetuksesi.