Ämnen
Boende och byggandePriser och konsumtion

Jordbyggnadskostnadsindex

Finlands officiella statistik (FOS)
Jordbyggnadskostnadsindexet beskriver förändringarna i de kostnader som uppkommer för företagare i mark- och anläggningsbranschen vid förvärv och användning av insatser. Av jordbyggnadskostnadsindexet produceras poängtal per delindex och insatsgrupp. Uppgifterna samlas in från olika källor och offentliggörs månatligen.

Producent:

Statistikcentralen

Publikationer

Enligt Statistikcentralen steg kostnaderna inom mark- och anläggningsbranschen med 18,1 procent från juni 2021 till juni 2022. Årsförändringen av kostnaderna varierade efter delindex från 40,4 procent för beläggningar till 10,6 procent för bergkonstruktioner.

Läs mer

meddelande | Jordbyggnadskostnadsindex 2022, juni

Kommande publikationer

Tabeller

Se centrala statistikuppgifter i tabellerna.
25.07.2022

Jordbyggnadskostnadsindex 2015=100, enligt delindex

Jordbyggnadskostnadsindex (2015=100) indextalJordbyggnadskostnadsindex (2015=100) årsförändring, %Jordbyggnadskostnadsindex (2015=100) månadsförändring, %
11-17 Totalindex128,2418,12,3
11 Geokonstruktioner127,1716,82,0
12 Markkonstruktioner118,9512,71,6
13 Bergkonstruktioner115,4310,61,1
14 Beläggningar171,4640,44,5
15 Kommunaltekniska system128,1318,13,3
16 Betongkonstruktioner123,2014,31,7
17 Tekniska och andra system116,3111,21,1
20-22 Underhåll, totalt113,697,30,6
20 Vägunderhåll113,017,40,5
21 Gatuunderhåll114,897,50,7
22 Banunderhåll112,376,50,7
Krossarbeten129,1719,72,8
Totalindexet för jordbyggnadskostnadsindexet omfattar inte följande separata index: 20-22 Underhåll total, 20 Vägunderhåll, 21 Gatuunderhåll, 22 Banunderhåll, Krossarbeten.
25.07.2022

Jordbyggnadskostnadsindex 2015=100, totalindex efter kostnadsfaktor

Figurer

Se centrala statistikuppgifter i figurerna.
25.07.2022

Jordbyggnadskostnadsindex 2015=100

Jordbyggnadskostnadsindex 2015=100. Uppgifterna i figuren finns i tabellen under figuren.
Hoppa över tabellen
11-17 Totalindex12 Markkonstruktioner14 Beläggningar
2015M01100,0699,73103,82
2015M0299,50100,5897,11
2015M03101,20101,07105,76
2015M04100,96101,19103,16
2015M05101,54100,99105,83
2015M06101,46100,72107,53
2015M07100,6799,86105,11
2015M08100,1099,26101,14
2015M0998,8199,3392,97
2015M1098,5999,3691,97
2015M1198,5899,2691,70
2015M1298,4798,5893,85
2016M0196,9798,0587,75
2016M0296,2797,8484,62
2016M0396,8398,3686,19
2016M0496,4398,2084,55
2016M0596,9198,3586,26
2016M0697,7998,5690,60
2016M0798,1498,3293,12
2016M0898,0798,3293,41
2016M0998,2198,3493,25
2016M1099,0099,0095,35
2016M1199,4498,6998,92
2016M12100,1899,44101,62
2017M01101,72100,19108,76
2017M02101,99100,07110,59
2017M03101,5099,29109,84
2017M04100,4599,28102,73
2017M05100,4099,09103,62
2017M0699,8298,61101,12
2017M0799,6298,41100,09
2017M08100,0598,87100,86
2017M09100,3799,52101,55
2017M10101,0499,88103,79
2017M11101,2299,54104,49
2017M12102,5399,65111,87
2018M01102,88100,15111,45
2018M02103,0099,98112,57
2018M03102,5799,95110,25
2018M04102,19100,32106,83
2018M05102,55100,60109,46
2018M06103,73100,52116,49
2018M07104,00100,61117,53
2018M08104,37100,81118,93
2018M09104,95101,73118,59
2018M10105,28101,91119,91
2018M11105,96101,52124,71
2018M12104,83100,81120,52
2019M01104,70102,94113,47
2019M02105,11103,27114,57
2019M03106,44103,61120,36
2019M04106,41103,70119,26
2019M05106,74104,03120,98
2019M06106,08103,47118,56
2019M07105,58103,94114,20
2019M08106,07103,96116,75
2019M09104,42103,86107,19
2019M10105,04103,68111,53
2019M11103,43103,71101,91
2019M12103,38103,73101,81
2020M01106,35103,82119,22
2020M02105,78103,28118,47
2020M03104,33102,21113,32
2020M04100,59101,2794,16
2020M0599,53100,3190,04
2020M06100,43100,9193,64
2020M07101,14100,7798,21
2020M08101,15100,6299,43
2020M09101,79101,62100,03
2020M10101,83102,0498,48
2020M11101,85102,2098,46
2020M12103,06102,65104,03
2021M01104,80103,73109,31
2021M02107,62104,71122,24
2021M03108,76105,04126,78
2021M04108,00104,81123,27
2021M05108,05105,01121,82
2021M06108,62105,52122,14
2021M07109,51105,67125,27
2021M08110,70106,27127,44
2021M09110,84106,34126,25
2021M10112,31107,32130,18
2021M11113,60107,60136,90
2021M12113,77107,38137,64
2022M01115,87110,86137,22
2022M02117,58110,95144,87
2022M03121,09114,15152,59
2022M04124,73116,35164,13
2022M05125,31117,02164,08
2022M06128,24118,95171,46

Statistikexperter

Förfrågningar i första hand
Liina Arhosalo
överaktuarie
029 551 3612

Söker du tidigare publicerade statistikuppgifter?

Statistikuppgifter som publicerats före 5.4.2022 finns på statistikens arkivsidor.

Gå till arkivsidorna