Ämnen
Boende och byggandePriser och konsumtion

Jordbyggnadskostnadsindex

Finlands officiella statistik (FOS)
Jordbyggnadskostnadsindexet beskriver förändringarna i de kostnader som uppkommer för företagare i mark- och anläggningsbranschen vid förvärv och användning av insatser. Av jordbyggnadskostnadsindexet produceras poängtal per delindex och insatsgrupp. Uppgifterna samlas in från olika källor och offentliggörs månatligen.

Producent:

Statistikcentralen

Databastabeller

Publikationer

Enligt Statistikcentralen steg kostnaderna inom mark- och anläggningsbranschen med 11,8 procent från december 2021 till december 2022. Årsförändringen av kostnaderna varierade efter delindex från 14,2 procent för bergkonstruktioner till 5,2 procent för betongkonstruktioner.

Läs mer

meddelande | Jordbyggnadskostnadsindex 2022, december
databasoffentliggörande | Jordbyggnadskostnadsindex 2022

Kommande publikationer

Figurer

Se centrala statistikuppgifter i figurerna.
24.01.2022

Jordbyggnadskostnadsindex 2015=100

Figuren uppdateras automatiskt och du kan ladda ner uppgifterna i den som en Excel-tabell från menyn eller lyssna på innehållet i tabellen med en skärmläsare efter figuren.
Hoppa över tabellen
11-17 Totalindex12 Markkonstruktioner14 Beläggningar
2015M01100,0699,73103,82
2015M0299,50100,5897,11
2015M03101,20101,07105,76
2015M04100,96101,19103,16
2015M05101,54100,99105,83
2015M06101,46100,72107,53
2015M07100,6799,86105,11
2015M08100,1099,26101,14
2015M0998,8199,3392,97
2015M1098,5999,3691,97
2015M1198,5899,2691,70
2015M1298,4798,5893,85
2016M0196,9798,0587,75
2016M0296,2797,8484,62
2016M0396,8398,3686,19
2016M0496,4398,2084,55
2016M0596,9198,3586,26
2016M0697,7998,5690,60
2016M0798,1498,3293,12
2016M0898,0798,3293,41
2016M0998,2198,3493,25
2016M1099,0099,0095,35
2016M1199,4498,6998,92
2016M12100,1899,44101,62
2017M01101,72100,19108,76
2017M02101,99100,07110,59
2017M03101,5099,29109,84
2017M04100,4599,28102,73
2017M05100,4099,09103,62
2017M0699,8298,61101,12
2017M0799,6298,41100,09
2017M08100,0598,87100,86
2017M09100,3799,52101,55
2017M10101,0499,88103,79
2017M11101,2299,54104,49
2017M12102,5399,65111,87
2018M01102,88100,15111,45
2018M02103,0099,98112,57
2018M03102,5799,95110,25
2018M04102,19100,32106,83
2018M05102,55100,60109,46
2018M06103,73100,52116,49
2018M07104,00100,61117,53
2018M08104,37100,81118,93
2018M09104,95101,73118,59
2018M10105,28101,91119,91
2018M11105,96101,52124,71
2018M12104,83100,81120,52
2019M01104,70102,94113,47
2019M02105,11103,27114,57
2019M03106,44103,61120,36
2019M04106,41103,70119,26
2019M05106,74104,03120,98
2019M06106,08103,47118,56
2019M07105,58103,94114,20
2019M08106,07103,96116,75
2019M09104,42103,86107,19
2019M10105,04103,68111,53
2019M11103,43103,71101,91
2019M12103,38103,73101,81
2020M01106,35103,82119,22
2020M02105,78103,28118,47
2020M03104,33102,21113,32
2020M04100,59101,2794,16
2020M0599,53100,3190,04
2020M06100,43100,9193,64
2020M07101,14100,7798,21
2020M08101,15100,6299,43
2020M09101,79101,62100,03
2020M10101,83102,0498,48
2020M11101,85102,2098,46
2020M12103,06102,65104,03
2021M01104,80103,73109,31
2021M02107,62104,71122,24
2021M03108,76105,04126,78
2021M04108,00104,81123,27
2021M05108,05105,01121,82
2021M06108,62105,52122,14
2021M07109,51105,67125,27
2021M08110,70106,27127,44
2021M09110,84106,34126,25
2021M10112,31107,32130,18
2021M11113,60107,60136,90
2021M12113,77107,38137,64
2022M01115,87110,86137,22
2022M02117,58110,95144,87
2022M03121,09114,15152,59
2022M04124,73116,35164,13
2022M05125,31117,02164,08
2022M06128,24118,95171,46
2022M07129,36120,00168,57
2022M08127,54120,21156,97
2022M09128,10120,56160,93
2022M10128,37123,30152,77
2022M11127,94123,13151,19
2022M12127,20121,71152,18

Tabeller

Se centrala statistikuppgifter i tabellerna.
24.01.2022

Jordbyggnadskostnadsindex 2015=100, enligt delindex

Jordbyggnadskostnadsindex (2015=100) indextalJordbyggnadskostnadsindex (2015=100) årsförändring, %Jordbyggnadskostnadsindex (2015=100) månadsförändring, %
11-17 Totalindex127,2011,8-0,6
11 Geokonstruktioner128,0412,4-0,9
12 Markkonstruktioner121,7113,3-1,2
13 Bergkonstruktioner122,8214,20,0
14 Beläggningar152,1810,60,7
15 Kommunaltekniska system126,5012,1-1,2
16 Betongkonstruktioner120,775,2-0,1
17 Tekniska och andra system119,7910,5-0,2
20-22 Underhåll, totalt115,867,9-0,2
20 Vägunderhåll116,249,50,0
21 Gatuunderhåll116,387,5-0,4
22 Banunderhåll114,035,9-0,5
Krossarbeten132,9319,1-1,8
Totalindexet för jordbyggnadskostnadsindexet omfattar inte följande separata index: 20-22 Underhåll total, 20 Vägunderhåll, 21 Gatuunderhåll, 22 Banunderhåll, Krossarbeten.
24.01.2022

Jordbyggnadskostnadsindex 2015=100, totalindex efter kostnadsfaktor

Statistikexperter

Förfrågningar i första hand
Aaro Laakkonen
överaktuarie
029 551 3868

Instruktion för hänvisning

Instruktion för hänvisning

Söker du tidigare publicerade statistikuppgifter?

Statistikuppgifter som publicerats före 5.4.2022 finns på statistikens arkivsidor.

Gå till arkivsidorna