Kuluttajien luottamus 2026, elokuu
Kuluttajien luottamus koheni pitkän ajan keskitasolleen elokuussa 2026
tiedoteTilastokeskuksen mukaan kuluttajien luottamusindikaattorin saldoluku oli elokuussa -3,0, kun se oli heinäkuussa ja myös kesäkuussa -5,3. Vuotta aiemmin elokuussa luottamusindikaattori sai arvon -7,6. Indikaattorin pitkän ajan keskiarvo on -2,9. Tiedot perustuvat kuluttajien luottamustutkimukseen, johon vastasi 1.–18. elokuuta 1 112 Suomessa asuvaa henkilöä.
Keskeisiä poimintoja
- Elokuussa 2026 näkemykset oman talouden nykytilasta ja Suomen taloudesta vuoden kuluttua paranivat hieman. Odotukset omasta taloudesta pysyivät ennallaan.
- Odotukset sekä omasta että Suomen taloudesta olivat pitkän ajan keskimääräisellä tasollaan. Arviot oman talouden nykytilasta jäivät edelleen melko vaisuiksi.
- Ajankohtaa pidettiin yhä erittäin epäotollisena kestotavaroiden hankinnalle. Aikeet rahankäyttöön kuitenkin lisääntyivät normaalille tasolleen.
- Näkemykset työttömyyskehityksestä kohenivat, mutta omalla kohdalla uhka koettiin edelleen suureksi.
- Arviot inflaatiosta sekä kyselyhetkellä että vuoden päästä nousivat jälleen selvästi.
Kuluttajien luottamus asuinalueilla ja väestöryhmissä
Elokuussa 2026 talousluottamus oli vahvinta pääkaupunkiseudulla (luottamusindikaattori 0,8) ja heikointa muualla Etelä-Suomessa (-4,8). Sosioekonomisista ryhmistä ylemmät toimihenkilöt (6,8) ja yrittäjät (6,2) olivat selkeän optimistisia. Hyvin kielteisesti talouskehitystä arvioivat elokuussa eläkeläiset (-11,5) ja työttömät (-11,3).
Naiset (-5,0) kuvailivat elokuussa talouskehitystä edelleen selvästi synkemmäksi kuin miehet (-1,1). Tarkempaa tietoa on saatavilla kuvioista ja tietokantataulukoista.
Oma ja Suomen talous
Elokuussa kuluttajien näkemykset oman taloutensa nykytilasta ja Suomen taloudesta vuoden kuluttua paranivat hieman. Odotukset kuluttajan omasta taloudesta pysyivät ennallaan.
Kuluttajien odotukset sekä omasta että Suomen taloudesta olivat elokuussa pitkän ajan keskimääräisellä tasollaan. Sen sijaan arviot oman talouden nykytilasta jäivät yhä melko vaisuiksi.
Kuluttajista 24 % arvioi elokuussa, että heidän oman taloutensa tila kyselyhetkellä on huonompi kuin vuotta aiemmin. Omaa talouttaan edellisvuotista parempana piti hieman useampi eli 26 % kuluttajista. Elokuussa 46 % kuluttajista oli sitä mieltä, että Suomen taloustilanne on nyt heikompi kuin vuotta aiemmin, ja 19 % näki sen vahvempana.
Elokuussa 31 % kuluttajista odotti, että Suomen taloustilanne paranee seuraavan vuoden aikana. Kuluttajista 29 % puolestaan otaksui maamme talouden taantuvan. Oman taloutensa kohentumiseen uskoi elokuussa 32 % kuluttajista ja 18 % pelkäsi taloutensa heikkenevän vuoden kuluessa.
Työttömyys ja sen uhka
Kuluttajien odotukset yleisen työttömyystilanteen kehityksestä Suomessa kohenivat elokuussa pitkän ajan keskitasolleen. Kuluttajista 23 % odotti, että työttömyys vähenee seuraavan vuoden aikana, ja 44 % arvioi työttömyyden lisääntyvän.
Elokuussa työlliset kuluttajat kuitenkin kokivat työttömyyden tai lomautuksen omakohtaisen uhan edelleen suureksi. Työllisistä vain 7 % uskoi uhan vähentyneen omalla kohdallaan ja jopa 29 % puolestaan arvioi riskin kohonneen. Toisaalta 37 % työllisistä koki elokuussa, ettei heillä ole lainkaan vaaraa joutua työttömäksi tai lomautetuksi.
Kuluttajahinnat
Elokuussa kuluttajien arviot kyselyhetken inflaatiosta ja odotukset hintojen muutoksesta vuoden kuluttua nousivat jälleen selvästi.
Kuluttajat arvioivat elokuussa, että kuluttajahinnat ovat nousseet 5,0 % edellisvuoden elokuusta ja nousevat 4,2 % seuraavan vuoden aikana. Kuluttajista 58 % oli sitä mieltä, että hinnat ovat nousseet vuodessa paljon tai melko paljon, ja peräti 62 % odotti hintojen nousevan vähintään samaa vauhtia myös tulevina kuukausina.
Rahatilanne, säästäminen ja lainanotto
Ajankohtaa pidettiin elokuussa edelleen hyvin huonona lainanotolle ja epäsuotuisana myös säästämiselle. Kuluttajista 24 % arvioi ajan otolliseksi lainan ottamiselle ja 43 % piti säästämistä kannattavana. Kuitenkin aikomuksia lainanottoon oli elokuussa hieman tavanomaista useammalla. Kuluttajista 16 % suunnitteli ottavansa lainaa vuoden sisällä.
Kuluttajien arviot omasta rahatilanteestaan nousivat elokuussa melko hyviksi. Mahdollisuuksia säästämiseen tulevina kuukausina ennakoitiin silti olevan jonkin verran vähemmän kuin normaalisti. Rahaa oli elokuussa jäänyt säästöön 56 %:lla kuluttajista ja 70 % uskoi pystyvänsä säästämään seuraavan vuoden aikana.
Rahankäyttö ja isot ostoaikeet
Elokuussa ajankohtaa pidettiin edelleen erittäin epäedullisena kestotavaroiden ostamiselle. Kuluttajista vain 14 %:n mielestä hetki oli otollinen hintaville hankinnoille.
Kuluttajien aikeet käyttää rahaa kestotavaroiden hankintaan vuoden sisällä kuitenkin lisääntyivät elokuussa. Aikeita oli jo keskimääräisen verran. Elokuussa 14 % kuluttajista ennakoi lisäävänsä ja 35 % vähentävänsä rahankäyttöään kestokulutukseen seuraavan vuoden aikana.
Elokuussa auton ostoa vuoden kuluessa harkitsi yhtä moni kuluttaja kuin tavallisesti. Asunnon ostosuunnitelmia oli yhä hieman vähemmän kuin pitkällä ajalla keskimäärin. Aikeita kodin peruskorjaamiseen oli elokuussa saman verran kuin normaalisti.
Elokuussa 14 % kuluttajista aikoi joko varmasti tai mahdollisesti ostaa henkilöauton vuoden sisällä. Asunnon ostoa tai talon rakentamista harkitsi vain 11 % kuluttajista. Kuluttajista 17 % suunnitteli käyttävänsä rahaa kodin peruskorjaamiseen seuraavan vuoden aikana.
Tilaston aineisto
Kuluttajien luottamustutkimus tehdään itse täytettävällä verkkolomakkeella ja puhelinhaastatteluilla. Tutkimuksen kysymyksillä on pääosin valmiit vastausvaihtoehdot.
Elokuussa 2026 kyselyyn osallistui 1 112 henkilöä ja vastausaste oli 51 %. Vastauksista valtaosa, 86 % tuli verkkolomakkeelta.
Kuluttajien luottamusindikaattori on keskiarvo osatekijöidensä saldoluvuista: oma talous nyt, oma talous vuoden kuluttua, Suomen talous vuoden kuluttua ja omat aikomukset ostaa kestotavaroita seuraavan vuoden aikana.
EU-tulokset
Kaikkia EU-maita koskevat (kausitasoitetut) kyselytulokset talousodotuksista julkaistaan kuukausittain Euroopan komission sivuilla.
Tietokantataulukot
Poimi tarvitsemiasi tietoja taulukoiksi, tarkastele tietoja kuvioina tai lataa dataa käyttöösi.