Maatalouden taloustilit (EAA) 31.12.2025

Maidontuotannon tuotoksen arvo kasvoi vuonna 2025

tiedote

Tilastokeskuksen mukaan maidontuotannon tuotoksen arvo perushinnoin oli vuonna 2025 yhteensä 1 339 miljoonaa euroa, mikä on noin 5.9 % edellisvuotta korkeampi. Tuotoksen arvo kasvoi tuottajahintojen 7,4 %:n nousun seurauksena, vaikka tuotoksen volyymi pieneni noin 0,4 %. Koko maataloustoimialan tuotoksen arvo pysyi edellisvuoden tasolla.

Korjaus

Vuosien 2021–2024 alueellisten tietojen julkistus ja siihen liittyvä katsaus siirtyy myöhäisemmäksi. Uusi ajankohta on 11.12.2026

Lue lisää korjauksesta

Keskeisiä poimintoja

  • Naudanlihan tuotoksen volyymi laski lähes 5 % vuonna 2025.
  • Siipikarjanlihan ja kananmunien tuotosten volyymit kasvoivat yli 3 %.
  • Kasvinviljelyn ja kotieläintalouden tuotosten volyymit pysyivät lähes edellisvuoden tasolla.

Kasvinviljely kärsi alentuneista tuottajahinnoista

Kasvinviljelyn tuotoksen arvo oli vuonna 2025 noin 2 068 miljoonaa euroa, mikä on 5,3 % vähemmän kuin edellisvuonna. Arvon lasku johtui pääasiassa tuottajahintojen alenemisesta. Tärkeimpien viljakasvien tuotoksen volyymi kasvoi edellisvuodesta lukuun ottamatta kauraa, jonka tuotoksen volyymi laski 4,9 %. Vihannesten ja puutarhataloustuotteiden tuotoksen arvo laski 8,8 % pääasiassa volyymin pienemisen vuoksi.

Kotieläintuotteiden tuotosten volyymit kehittyivät eri suuntiin

Kotieläintalouden tuotoksen arvo oli vuonna 2025 noin 2 355 miljoonaa euroa, mikä on 4,7 % enemmän kuin edellisvuonna. Arvon kasvu johtui erityisesti naudanlihan ja maidon tuottajahintojen noususta. Naudanlihan tuottajahinnat nousivat 16,6 % ja maidon 7,4 %. Molempien tuotoksen volyymi kuitenkin laski: naudanlihan 4,6 % ja maidon 0,4 %.

Sianlihan ja siipikarjanlihan hinta- ja volyymikehitys oli päinvastainen kuin naudanlihalla ja maidolla. Sianlihan tuottajahinnat laskivat 3,0 %, mutta tuotoksen volyymi kasvoi 1,5 %. Siipikarjanlihalla vastaavat muutokset olivat −3,5 % ja +3,5 %.

Kananmunien tuotoksen volyymi kasvoi toista vuotta peräkkäin. Volyymi kasvoi 3,2 % ja tuottajahinnat nousivat 1,2 %, joten tuotoksen arvo oli 4,4 % edellisvuotta korkeampi.

Yrittäjätulo nousi edellisvuodesta

Koko maataloustoimialan tuotos palvelut mukaan lukien vuonna 2025 oli 5 511 miljoonaa euroa, eli suunnilleen saman verran kuin edellisenä vuonna. Välituotekäytön arvo sen sijaan pieneni 5,1 % ja oli yhteensä 3 464 miljoonaa euroa. Välituotekäytön eristä laski eniten energiakustannus, noin 10,3 %. Maataloustoimialan yrittäjätulo oli noin 1 386 miljoonaa euroa, mikä on 19,3 % edellisvuotta korkeampi.

Tietokantataulukot

Poimi tarvitsemiasi tietoja taulukoiksi, tarkastele tietoja kuvioina tai lataa dataa käyttöösi.

Päivittyneet tietokantataulukot
Päivitystiheys:
Kolme kertaa vuodessa
Päivitetty:
Päivitystiheys:
Kolme kertaa vuodessa
Päivitetty:

Tulevat julkaisut

Viittausohje

Suomen virallinen tilasto (SVT): Maatalouden taloustilit (EAA) [verkkojulkaisu].
Viiteajankohta: 31.12.2025. ISSN=2670-0999. Helsinki: Tilastokeskus [Viitattu: 9.10.2026].
Saantitapa:

Yhteystiedot

Palvelusähköposti
maataloustilastot@stat.fi

Tiedustelut ensisijaisesti

Tuomo Purola
yliaktuaari
029 551 3972

Vastaava osastopäällikkö

Katri Kaaja
osastopäällikkö
029 551 3488

Miksi tätä sisältöä ei näytetä?

Tämä sisältö ei näy, jos olet estänyt evästeiden käytön. Jos haluat nähdä sisällön, tarkista evästeasetuksesi.