Inflaatio -0,2 % tammikuussa 2026
tiedote | Kuluttajahintaindeksi 2026, tammikuuMuutos
Muutos
Tilastokeskuksen mukaan kuluttajahintojen vuosimuutos oli -0,2 % tammikuussa 2026. Joulukuussa inflaatio oli 0,2 %. Kuluttajahintojen kuukausimuutos oli -0,2 %. Tammikuussa kuluttajahintaindeksin hyödykekori ja kulutuksen painorakenne päivitettiin vastaamaan vuoden 2025 yksityistä kulutusta.
Suomen inflaatiomittarit, tammikuu 2026
| Pisteluku | Kuukausimuutos (%) | Vuosimuutos (%) | |
|---|---|---|---|
| Kuluttajahintaindeksi 2025=100 | 99,78 | -0,2 | -0,2 |
| Elinkustannusindeksi 1951:10=100 | 2334 | ||
| Yhdenmukaistettu kuluttajahintaindeksi 2025=100 | 100,27 | -0,1 | 1,0 |
| Yhdenmukaistettu kuluttajahintaindeksi kiintein veroin 2025=100 | 100,25 | -0,1 | 1,0 |
Keskeisiä poimintoja
- Tammikuussa 2026 inflaatiota nosti eniten seuraavien hyödykkeiden kuluttajahintojen nousu: savukkeet, moniasuntoisten talojen kunnossapitomaksut sekä kahvit ja kahvinkorvikkeet.
- Inflaation nousua hillitsi eniten seuraavien hyödykkeiden kuluttajahintojen lasku: asuntolainojen korot, kulutus- ja opintolainojen korot ja omakotitalokiinteistöt.
- Kuluttajahintaindeksin pohjainflaatio oli -0,4 %. Pohjainflaation laskennassa otetaan huomioon kaikki kuluttajatuotteet ja -palvelut, lukuun ottamatta elintarvikkeita sekä energiaa, jotka sisältävät muita hyödykkeitä enemmän lyhytkestoista hintojen vaihtelua.
Euroalueen inflaatio oli tammikuussa 2026 ennakkotietojen mukaan 1,7 %
Yhdenmukaistetun kuluttajahintaindeksin (YKHI) ennakkotietojen mukaan euroalueen inflaatio oli tammikuussa 1,7 %. Joulukuussa se oli 2,0 %. Suomen vastaava inflaatio oli tammikuussa 1,0 %.
Yhdenmukaistetussa kuluttajahintaindeksissä ei ole mukana omistusasumista, kulutus- ja muiden luottojen korkoja, omakotitalon palovakuutusta ja ajoneuvoveroa. Yhdenmukaistettuun kuluttajahintaindeksiin kuuluvat kulutuserät ja laadintasäännöt on määritelty EU-asetuksin.
Eurostatin arvio euroalueen inflaatiosta perustuu jäsenmaiden ennakkotietoihin ja energian hinnankehitykseen. Eurostat julkaisee tammikuun lopulliset yhdenmukaistetut kuluttajahintaindeksit 25. helmikuuta.
Kiinteäveroisen yhdenmukaistetun kuluttajahintaindeksin vuosimuutos 1,0 % tammikuussa 2026
Yhdenmukaistetun kuluttajahintaindeksin (YKHI) vuosimuutos oli tammikuussa 1,0 % ja kiinteäveroisen yhdenmukaistetun kuluttajahintaindeksin (YKHI-KiVe) vuosimuutos oli 1,0 %. Viimeisen kahdentoista kuukauden jälkeen tehtyjen hyödykeveromuutosten yhteisvaikutus kuluttajahintoihin oli siis 0,0 prosenttiyksikköä. Tammikuussa 14 prosentin arvonlisäverokantaa alennettiin 0,5 prosenttiyksikköä sekä muutettiin alkoholi-, tupakka- ja polttoaineveroja. Tammikuussa yhdenmukaistetun kuluttajahintaindeksin kuukausimuutos oli -0,1 % ja kiinteäveroisen kuluttajahintaindeksin -0,1 %.
Yhdenmukaistettu kuluttajahintaindeksi kiintein veroin mittaa markkinainflaatiota eli hintojen muutosta, joka johtuu muista syistä kuin hyödykeverojen muutoksista. Veromuutosten hintavaikutus saadaan vertaamalla yhdenmukaistetun kuluttajahintaindeksin ja kiinteäveroisen indeksin kehitystä.
Kuluttajahintaindeksin vuosikatsauksen 2026 tiedot löytyvät muutostiedotteesta.
Kuviot
Kuluttajahintaindeksin vuosimuutokseen eniten vaikuttaneita hyödykkeitä, 2026 tammikuu
Taulukot
Kuluttajahintaindeksi 2025=100 hyödykeryhmittäin, vuosi- ja kuukausimuutokset, 2026 tammikuu
Yhdenmukaistettu kuluttajahintaindeksi 2025=100 hyödykeryhmittäin, vuosimuutokset (%), 2026 tammikuu
Tietokantataulukot
Poimi tarvitsemiasi tietoja taulukoiksi, tarkastele tietoja kuvioina tai lataa dataa käyttöösi.
Tulevat julkaisut
Dokumentaatio
Kuvaus tilaston tuottamisesta, käytetyistä menetelmistä ja laadusta.
Siirry tilaston dokumentaatioon