Inkvarteringsstatistik 2023, oktober

Antalet övernattningar i inkvarteringsanläggningar minskade med 4 procent i oktober 2023

meddelande

Enligt Statistikcentralens preliminära uppgifter bokfördes 1,62 miljoner övernattningsdygn i oktober 2023. Övernattningarna av finländska turister var 1,31 miljoner och övernattningarna av utländska turister 0,31 miljoner. Antalet övernattningar minskade med 4 procent från året innan.

Viktiga punkter

  • Ökningen av utländska turisters övernattningar har jämnats ut och antalet övernattningar var på samma nivå som året innan.
  • I Nyland minskade antalet övernattningar med 7 % och i Lappland ökade antalet med 8 %.
  • Flest utländska turister kom det från Sverige, Tyskland och Förenta staterna.
  • Kapacitetsutnyttjandet av hotellrum var 50 %, vilket är på nästan samma nivå som i oktober 2022.
  • Genomsnittspriset på ett hotellrum var 111 euro, vilket är detsamma som året innan. De i genomsnitt dyraste hotellrummen fanns i Lappland och kostade 125 euro.

Databastabeller

Plocka ut de uppgifter som du behöver till tabeller, visa uppgifterna som diagram eller ladda ned data.

Kommande publikationer

Instruktion för hänvisning

Finlands officiella statistik (FOS): Inkvarteringsstatistik [webbpublikation].
Referensperiod: 2023, oktober. ISSN=1799-6317. Helsingfors: Statistikcentralen [Hänvisat: 23.10.2026].
Åtkomstsätt:

Kontaktinformation

Statistikexperter
liikenne.matkailu@stat.fi

Förfrågningar i första hand

Heidi Pukkila
överaktuarie
029 551 3478

Övriga experter

Ossi Nurmi
överaktuarie
029 551 2984

Ansvarig avdelningschef

Hannele Orjala
ansvarig avdelnigschef
029 551 3582